Koktajl truskawkowy

Kilka słów o potrawie

Wraz z rozpoczęciem sezonu truskawkowego zaczynamy przetwarzać te pyszne owoce na różne sposoby. Jedną z najpopularniejszych metod jest przygotowanie z nich koktajli.
}

CZAS

10 min

PORCJE

1

KATEGORIA

Dania główne
Składniki:
  • Świeże truskawki – 250 g
  • Napój roślinny/ jogurt/ kefir/ maślanka w zależności od konstytucji 250ml
Jak przyrządzić:
Truskawki umyć, odszypułkować i zmiksować z napojem roślinnym lub wybranym produktem mlecznym. Otrzymamy odświeżający napój, usuwający Gorąco z ciała, uspokajający i rozluźniający. można ale nie trzeba posłodzić słodem, melasą, miodem w niewielkich ilościach.
MODYFIKACJE
  • Napój nie wskazany dla osób z objawami Zimna, silnie wychładza.
  • Jeżeli przygotujemy ten koktajl na bazie produktów z mleka krowiego będzie miał jeszcze bardziej nawilżającą i chłodząca naturę. Wg medycyny chińskiej produkty mleczne wpływają na płyny ciała i tkanki, czyli będą korzystne dla osób szczupłych, nerwowych z tendencją do Suchości. Jak ktoś bardzo musi ich używać to lepszym wyborem jest nabiał z mleka koziego. Oczywiście mam na myśli dobrej jakości produkty mleczne, a nie silnie przetworzone.
  • Jeżeli przygotujemy ten koktajl bazując na przetworach mlecznych to będzie on niekorzystny dla osób z problemami z trawieniem, z objawami Wilgoci i Śluzu w organizmie. W takiej sytuacji lepszym wyborem będą tzw. mleka/napoje roślinne, np. jaglane, migdałowe, owsiane, itp. raczej stroniłabym od  napojów sojowych.
  • Nie polecam nikomu takiego napoju przygotowanego na bazie truskawek mrożonych, poza sezonem. Truskawki są korzystne dla nas w okresie kiedy rosną, bo o tej porze roku jest już gorąco na dworze i chłodząca natura tych owoców równoważy wpływ ciepłego klimatu. Jeżeli będziemy pić takie koktajle, zwłaszcza z owoców mrożonych w okresie zimowym to wpłynie to bardzo niekorzystnie na nasze trawienie i osłabi układ odpornościowy, wiosną mogą pojawić się kłopoty z zatokami, alergie wziewne i pokarmowe oraz wiele innych niekorzystnych problemów zdrowotnych, które rzadko kojarzymy z wychładzającymi pokarmami spożywanymi w okresie zimowym.
  • Rozgrzewamy się w okresie chłodów, a chłodzimy latem, nigdy odwrotnie!

Zobacz także

KOMPOTY

KOMPOTY

Kompot jest wywarem sporządzonym z owoców, tradycyjny napój spożywany przez nas od wieków, zapomniany na wiele lat, odstawiony do lamusa, powoli wraca do łask.

SUAN MEI TANG – KWAŚNA HERBATA ŚLIWKOWA NA UPALNE DNI

SUAN MEI TANG – KWAŚNA HERBATA ŚLIWKOWA NA UPALNE DNI

Suan Mei Tang, najsłynniejszy letni napój, pity w czasie sezonu słonecznego MANG ZHONG i pozostałe upalne letnie dni. Przepis na ten napój istnieje od ponad 1000 lat. Włączenie go do letniego menu zapobiega możliwym dolegliwościom wynikającym z  powodu Gorąca. 

AUTOR PRZEPISU:

Pin It on Pinterest

Share This