Medycyna chińska jest rodzajem holistycznego systemu opieki zdrowotnej, którego początki sięgają co najmniej 3000 lat p.n.e.

System medyczny oparty na założeniach Medycyny Chińskiej jest „holistyczny” i „naturalny”, ponieważ stymuluje mechanizmy samouzdrawiania organizmu i bierze pod uwagę wszystkie aspekty życia pacjenta, a nie tylko objawy chorobowe. 

Terapeuci Medycyny chińskiej postrzegają ciało ludzkie jako złożoną sieć połączonych ze sobą organów, zamiast oddzielnych systemów lub narządów.

Ten system medyczny kładzie nacisk przede wszystkim na profilaktykę, zapobieganie chorobom zanim one się zamanifestują. Medycyna zachodnia, leczy choroby już istniejące, w obszarze profilaktyki ograniczając się jedynie do wczesnego wykrywania stanów chorobowych.

Tradycyjne metody medycyny chińskiej mają na celu skorygowanie nierównowagi w ciele i przywrócenie stanu równowagi / zdrowia poprzez:

 

  1. Zrównoważenie czynników zewnętrznych / środowiskowych, które wpływają na stan zdrowia pacjenta, szczególnie poprzez prawidłowe dostosowanie stylu życia do warunków klimatycznych i pogodowych.
  2. Zrównoważenie wpływu czynników wewnętrznych czyli określonych emocji, które towarzyszą nam w życiu codziennym, a szczególnie umiejętność radzenia sobie ze stresem.
  3. Skorygowanie aktywności związanych ze stylem życia, w tym stosowanie odpowiedniej diety dostosowanej do wieku pacjenta i jego aktualnego stanu zdrowia, zalecenia dotyczące właściwej aktywności fizycznej, zalecenia dotyczące terapii leczniczych takich jak akupunktura i ziołolecznictwo, tui na i inne

Pin It on Pinterest

Share This