W treningu qigongu Emei Shen Zhan obowiązują 4 zasady, które tak naprawdę są obecne w większości systemów qigong.

Te 4 zasady to: 

  1. Obszerność ruchów
  2. Powolność
  3. Pauza/ zatrzymanie
  4. Obserwacja/ uważność

Powolność

Dlaczego przeważnie ćwiczenia qigong wykonywane są powoli?

Z punktu widzenia qigongu, jako części medycyny chińskiej uważa się, że główną przyczyną ludzkich chorób i zmartwień jest dysharmonia formy (ciała), qi (energii witalnej)  i umysłu. Stąd poprzez trening qigong staramy się te trzy elementy jak najlepiej zharmonizować, czyli skoordynować je w jedności.

Aby osiągnąć ten efekt musimy praktykować powoli, bo tylko powolność da nam odpowiednio dużo czasu, aby skoncentrować się na ruchach i tylko powolność pozwala zintegrować się qi i krwi z ruchami.

Na Zachodzie w ostatnim czasie zauważono, że nasz zbyt szybki tryb życia nam nie służy i powstały idee „Slow life”. Ta powolność będzie nam służyła naszemu zdrowiu na wielu płaszczyznach jak powolne, spokojne jedzenie” itd.

Dzięki powolnym ruchom dajemy czas, aby qi nadążyło za naszymi ruchami. Jeśli chcesz urzeczywistnić zasadę nr 4 czyli obserwację (o której będzie więcej w czwartej części tego cyklu artykułów) wymaga ona także powolności. Powolność oraz kolejna zasada czyli pauza/zatrzymanie sprawią, że mięśnie i ścięgna będą miały czas osiągnąć efekt pierwszej zasady czyli obszerność ruchu, który wiąże się z rozciąganiem struktur w naszym ciele.  

Istotą treningu qigong jest odczucie ćwiczeń w swoim ciele i ich wpływ na nasz oddech, przepływ qi i nasz umysł z emocjami. Tylko od zaczęcia treningu z powolnością mamy szansę zdążyć coś poczuć.

Pin It on Pinterest

Share This