Sezon Xiao Shu Mniejsze Gorąco zaczyna się 7 lub 8 lipca każdego roku. W tym czasie temperatura rośnie, ale nie osiąga jeszcze maksimum, które powinno nadejść wraz z następnym sezonem słonecznym zwanym Wielkim Gorącem.

Mniejsze Gorąco składa się z 3 części (każda składa się z 5 dni): w pierwszej letnia bryza przynosi ciepło – wiatr wywołuje fale gorąca; w drugiej świerszcze uciekają przed gorącem w szczeliny i rozpadliny; w trzeciej orły stają się coraz agresywniejsze i coraz częściej można je zobaczyć na niebie.

Sezon Xiao Shu wprowadza Chiny w najgorętszy czas gdy temperatury rosną, nasilają się deszcze, ale też mocniejsze jest nasłonecznienie. Wiąże się to z cyrkulacją klimatyczną, gorąco słońca osusza zbiorniki wodne, a para skrapla się w postaci często intensywnych deszczy. Chińczycy mówią, że walczą ze sobą gorąco, które jest suche z zimnem, które jest wilgotne. Jest to czas siewu zbóż, których czas zbiorów przypada na jesień (np. sorgo, proso i kukurydza). W tym czasie ludzie w Chinach uprawiają warzywa z myślą o tym, aby jeść je też zimą.

Zwyczaje

Mówi się, że wraz z rozpoczęciem sezonu Mniejszego Gorąca nadchodzi czas 45 dni kiedy będzie na przemian intensywne słońce i chmury. W czasach dynastii Han pojawiła się legenda, że w czasie tego sezonu Bóg Słońca suszy szaty Króla Smoków, który jest Bogiem Deszczów.

Z uwagi na to, że jest to w Chinach czas, kiedy łączą się w pogodzie gorąco i wilgoć ludzie wyciągają w słoneczne dni na zewnątrz swoje ubrania, kołdry i książki, aby nie doszło do zagrzybienia.

Od czasów dynastii Yuan (1279-1368) aż po ostatnią dynastię Qing (1644-1911) był zwyczaj kąpania cesarskich słoni w tym okresie przy akompaniamencie muzyki i powiewaniu cesarskich flag.

Okres Mniejszego Gorąca to czas kiedy ludzie w Chinach zbierają pszenicę i ryż. Aby to uczcić Chińczycy ofiarowują gotowany świeży ryż Bogowi 5 Zbóż i swoim przodkom wraz z nowo pędzonym winem ryżowym zwanym Shixin (bezpośrednio nazwa ta oznacza picie czegoś świeżego).

Jest w Chinach tradycyjne powiedzenie: „Powinieneś jeść proso w Mniejsze Gorąco a pszenicę w sezonie Większego Gorąca.”

Istnieje w chińskim zwrot Fu, który odnosi się do okresu kiedy energia Yang tłumi energię Yin. Najgorętsze i najbardziej obfite w deszcze letnie dni nazywane są dniami potrójnym Fu lub dniami psa. Potrójne Fu dzieli się na trzy etapy – pierwsze Fu nadchodzi kiedy kończy się sezon Mniejszego Gorąca. Jest z tym związane powiedzenie „W pierwszym Fu jedz pierogi, w drugim Fu jedz makaron a w trzecim Fu spożywaj naleśniki i jajecznicę. Tak naprawdę w pierwszym Fu ludzie z północy Chin jedzą pierogi, ale ludzie z południa spożywają baraninę i pieczony makaron.

Profilaktyka Zdrowia

 

Jest w Chinach powiedzenie „Nie ma ucieczki, kiedy nadchodzi okres Mniejszego i Większego Gorąca”. Po okresie Mniejszego Gorąca temperatury zwykle rosną jeszcze bardziej i jest to czas, kiedy energia Yang w ludzkim ciele osiąga swoje maksimum.

 

Letni upał nie oznacza tutaj tylko wyższej temperatury, ale również większą wilgotność, powietrze jest gorące i parne. Nasłonecznienie i wyższe temperatury, trwające już od poprzedniego sezonu słonecznego sprawiają, że paruje duża ilość wody z warstwy gleby, stąd trudno przetrwać ten czas, bo jest nie tylko gorąco, ale też często duszno.

 

Kiedy podejmujesz się w tym czasie pracy na zewnątrz powinieneś zachować równowagę pomiędzy pracą i odpoczynkiem, a dla dobrej regeneracji organizmu przeznaczać odpowiednią ilość snu i w odpowiedniej porze. W przypadku udaru cieplnego musimy szczególnie zachować ostrożność przy pracy na zewnątrz. Powinniśmy unikać pracy na zewnątrz, szczególnie w południe.

 

Duszna i parna pogoda może spowodować narastanie sezonowe dolegliwości takich jak hemoroidy, reumatyzm i artretyzm. Ważne jest także, aby nie spowodować przeziębienia przy schładzaniu ciała. Gorąco w ciele generalnie w medycynie chińskiej jest związane z sercem, a wilgoć ze śledzioną.

 

Jeśli chodzi o dietę, to powinna być lekka i łatwostrawna oraz aromatyczna, zawierać pewne oczyszczające z gorąca pokarmy (stosować je od czasu do czasu). Za to powinniśmy używać mniej oleistych i pikantnych pokarmów. Dobrym wyborem są zupy z produktów oczyszczających z gorąca i owsianki/kleiki, ponieważ nie tylko pomagają trawić, ale stymulują też apetyt, który w tym czasie z racji pogody jest zmniejszony. Warto spożywać też pokarmy, które wzmacniają Qi, aby organizm miał siłę znieść ten najgorętszy czas w całym roku. Cały czas wskazane jest unikanie picia zimnej, nie przegotowanej wody.

 

Gorąca pogoda powoduje nerwowość i zmęczenie w związku z tym ważne jest utrzymywanie spokojnego umysłu, bo inaczej energia Yang wewnątrz ciała może zacząć poruszać się bez kontroli. Aby pomóc sobie w utrzymywaniu spokoju umysłu, oprócz odpowiedniej diety warto słuchać spokojnej, melodyjnej muzyki.

 

Pomimo gorącej pogody warto ćwiczyć rano i/lub wieczorem, aby szczególnie wzmocnić nogi, w których biegną m.in. meridiany żołądka i śledziony. W ten sposób poprawimy przepływ Qi w tych meridianach i zapobiegniemy poważniejszym dolegliwościom, które mogłyby się pojawić. Warto zadbać też o aktywności rekreacyjne na świeżym powietrzu.

 

Z uwagi na to, że ciało dużo się poci nie zaleca teraz noszenia metalowej biżuterii, aby zapobiec korozji przez sól zawartą w pocie oraz aby nie wywoływać w ten sposób reakcji alergicznych skóry. 

Pin It on Pinterest

Share This