Normalne reakcje

  1. Pulsacje i odczucia – spontaniczne odruchy mięśniowe i nietypowe percepcje. Pulsacje odnoszą się do ruchów kończyn i skurczów mięśni. Odczucia powiązane są z wrażeniami ciała i z narządami zmysłów. Wśród odczuć, które mogą się pojawić wymienia się: ból, swędzenie, chłód, ciepło, lekkość, ciężkość, ściąganie, śliskość, ściąganie, rozciąganie, omdlenia, mdłości. Tych odczuć może być więcej. Badania stwierdzają, że najczęściej występuje odczucie ciepła i kurczenie się mięśni. Przypuszcza się, że powstają one na skutek polepszenia krążenia w mózgu, poprawy wrażliwości mózgowej. Są to normalne odczucia i nie mają one żadnych negatywnych skutków na nasze ciało. 
  2. Doświadczenie „oczyszczania się meridianów i kolaterali”- powiązane z uczuciem ciepła i pulsacji oraz odczuwaniem cyrkulacji energii Qi w meridianach, niektórzy odczuwają go nawet zgodnie z Małym i Dużym Niebiańskim Obiegiem. Kiedy Prawdziwa Qi (Zheng Qi) jest w obfitości, usuwa zablokowania energetyczne w meridianach i atakuje regiony ewentualnych chorób w organizmie. Można wtedy poczuć nasilenie się objawów, a nawet ponowne przejście starych objawów przebytych chorób. Ten fenomen jest powiązany ze zjawiskiem „nawrotu chorób” w qigongu i nie należy się nim przejmować. Należy wtedy skrócić czas treningu qigong, ale w nim wytrwać. Te objawy ustąpią, gdy zastoje Qi w danym regionie ciała zostaną rozproszone.
  3. Następuje poprawa trawienia i w trakcie treningu może się to objawiać poprzez np. odgłosy bulgotania w żołądku czy uwalniania gazów; można odczuć zwiększenie apetytu i wzmożenie się produkcji śliny.
  4. Reakcje uspokojenia umysłu. Zanim dojdzie do uspokojenia umysłu w treningu qigong, praktykujący przechodzą trudny czas, kiedy zalewa ich „potop” myśli. Jest to naturalna reakcja i nie należy się nią przejmować. Z czasem umysł uspokoi się, a wytrawny instruktor qigongu może podpowiedzieć dobre strategie radzenia sobie z tym problemem. Pojawienie się senności podczas treningu qigong to także zwykłe zjawisko, ale należy się pobudzić np. otwierając oczy (jeśli były zamknięte) i spojrzeć na czubek nosa. 

Niekorzystne reakcje. 

Nieznaczne odczucie dyskomfortu oraz fizyczne i mentalne zmiany spowodowane są niewłaściwym regulowaniem ciała, oddychania i umysłu podczas praktyki qigongu. Nie wpływają one jednak poważnie na nasze normalne życie i pracę. Występują głównie na początku praktyki qigong, gdy ciało przechodzi proces adaptacji w/w trzech regulacji. Nie są one anomaliami, mogą być nieprzyjemne, ale odpowiednio wychwycone w czasie i poprawione, szybko znikają. Jednak zignorowanie ich może z czasem spowodować anomalie. 

  1. Bóle głowy – to najczęściej występująca niekorzystna reakcja podczas treningu qigong. Spowodowana jest głównie zbyt mocną koncentracją umysłu lub zbyt silnym prowadzeniem Qi i Krwi do głowy. Antidotum na nadmierną koncentrację jest redukcja jej intensywności i zastosowanie częściowego skupienia. Dla pacjentów cierpiących na wysokie ciśnienie, neurastenie i miażdżyce najlepsza jest koncentracja na dolnym dantian zamiast na środkowym bądź górnym.
  2. Duszność w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. Te objawy są spowodowane sztywną postawą a także zbyt siłowym oddychaniem, zbyt długim oddychaniem z długimi pauzami i zbyt mocną koncentracją na oddychaniu podczas praktyki qigong. Aby sobie poradzić z tymi objawami, trzeba najpierw zdiagnozować główny problem, czyli zacząć od poprawienia postawy i powrócić do naturalnego sposobu oddychania. 
  3. Palpitacje serca – są często powiązane z martwieniem się, skrępowaną pozycją, niecałkowitym brakiem relaksacji, siłowym oddychaniem, nieustannym głębokim i długim oddychaniem lub nerwowością. Występują one też często u osób z nerwicą serca i innymi chorobami serca.  Także tu rozwiązaniem jest  zastosowanie  odpowiedniego antidotum na dany problem (objaw), np. poprawa pozycji, relaksacja ciała i umysłu czy powrót do normalnego trybu oddychania. Osoby z chorobami serca powinny brać regularnie swoje leki. 
  4. Bolesność mięśni. Odczucie bólu, znużenia czy osłabienia kończyn dolnych i górnych jest dość częstym zjawiskiem w początkowej fazie treningu qigong. Występują one u osób słabych fizycznie a także mających złą postawę podczas ćwiczeń albo źle zrelaksowanych.  Można wtedy pomóc sobie przyjmując np. pozycje leżącą, na wpół leżącą, siedzącą albo stojącą, w zależności od tego, w jakiej pozycji byliśmy, gdy dany symptom się pojawił. Nie należy też chcieć zbyt szybko osiągnąć sukcesu w praktyce qigong, lecz dążyć do niego powoli wzmacniać ciało odpowiednio do swoich obecnych możliwości oraz właściwie relaksując się podczas treningu. 

Pin It on Pinterest

Share This