Okres Xiao Han – Mniejsze Zimno rozpoczyna się 5 stycznia każdego roku. Mimo nazwy to jeden z dwóch najzimniejszych wśród 24 sezonów, choć jeszcze nie tak zimny jak kolejny czyli ostatni 24 sezon.

 Jeden ze starych tekstów mówi o tym okresie „zimno nie jest ekstremalnie mocne aż do połowy 12 miesiąca kalendarza księżycowego” (Xiao Han rozpoczyna 12 miesiąc kalendarza księżycowego – przypis R.B.).Tak więc po tym okresie nadchodzi najzimniejszy czas w kalendarzu księżycowym i jest to zarazem ostatni 24 sezon słoneczny. Mówi się w starych tekstach, że w ostatnim okresie mróz jest tak duży, że ludzie kulili się z zimna w nocy gdy spali. Na szczęście w Polsce większość ludzi ma odpowiednio dobrze ogrzewane domy i ta sytuacja im nie zagraża.

W czasie Xiao Han mimo,  że zwykle jest już bardzo zimno Chińczycy uważali, że energia yang qi w przyrodzie już się odradzała. Mistrz Zhang Ming Liang (obecny 14 dzierżawca szkoły Emei) opisuje to tak: „mimo, że dookoła jest zimno i na zewnątrz nie widać w przyrodzie za dużo oznak życia, głęboko pod ziemią drzemie nieskończona  witalność, która  powoli przygotowuje się do wydostania na zewnątrz.” 

W okresie Mniejszego Zimna wyróżnia się w nich 3 części: w pierwszej Chińczycy mówią, że dzikie gęsi wracającą na północ (mieszkańcy Państwa Środka wierzyli, że dzikie gęsi dostosowywały swoje życie do energii Yin i Yang w przyrodzie, a ponieważ teraz energia Yang zaczyna się powoli odradzać na północnej półkuli gęsi tam powracają); w drugiej części sroki zaczynają budować gniazda, Chińczycy uważają, że jest to związane z odradzaniem się Yang. W trzeciej części bażanty zaczynają się aktywizować, a ludzie w górach zaczynają słyszeć ich odgłosy. Z uwagi na to, że temperatury stopniowo obniżają się ważne jest teraz szczególnie zabezpieczanie upraw, w tym pszenicy, drzew owocowych, warzyw i cały żywy inwentarz. W przeszłości Chińczycy w tym czasie więcej modlili się do bogów i swoich przodków nazywając też ten okres Świętowaniem La (La oznacza przejście ze starego do nowego, czasami cały 12 miesiąc kalendarza księżycowego nazywano miesiącem La).

Profilaktyka zdrowia 

  Aspekt życia

 Ze względu na panujące zimno mogą teraz pojawiać się lub nasilać bóle stawów, zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych oraz choroby układu sercowo-naczyniowe i choroby mózgowo-naczyniowe. Utrzymywanie w cieple i rozgrzewanie staje się priorytetem, dbamy szczególnie o głowę, kark, stopy, a także inne części ciała, które są najbardziej narażone na działanie zimna. Z uwagi na to, że temperatury obniżają się, a chińska medycyna uważa, iż zimno wpływa na energię Yang utrzymywanie ciepła staje się teraz szczególnie ważne. Odpowiednie ćwiczenia w słoneczne dni także pomagają wzmocnić nasze zdrowie tak, aby nie uległo wpływowi zimna.

Dieta

Na co dzień dieta powinna dalej odżywiać Nerki, Płuca i Serce, a pożywienie powinno być ciepłe/rozgrzewające podobnie jak w pozostałych sezonach zimowych. 

 Aspekt umysłu

Jeśli chodzi o aspekt umysłu powinniśmy się teraz starać utrzymywać optymistyczne nastawienie, nie zawracać sobie głowy trywialnymi sprawami oraz na ile to możliwe dbać o spokój umysłu.

 Styl życia

Zaleca się uprawiać odpowiednie ćwiczenia, które nie będą zbytnio nas męczyć i zużywać energii Yang. Jeśli ćwiczymy w pomieszczeniach, to do lekkich potów, aby otworzyć pory skóry i “przewietrzyć” w ten sposób organizm. Oczywiście nie wychodzimy zaraz potem na zewnątrz.

Jeśli chodzi o ćwiczenia unikamy ich praktykowania przy silnym wietrze, obfitym śniegu, gęstej mgle i bardzo niskich temperaturach.

Podobnie jak w poprzednich sezonach zimowych powinniśmy chodzić wcześnie spać a wstawać późno. 

Akupresura

Zaleca się masaż punktów na przebiegu meridianu Śledziony: SP 6. SP9, SP 10 i SP 21.

Pin It on Pinterest

Share This