W medycynie Chińskiej zdrowie definiowane jest jako stan harmonii między Yin a Yang. Ta równowaga jest inna dla każdego z nas. Bycie zdrowym to nie tylko dobre wyniki badań lekarskich i właściwy stan naszych emocji, ale przede wszystkim jest to zdolność adaptacji na wpływ zewnętrznych zmian/czynników takich jak: klimat, pożywienie, zanieczyszczenie środowiska, cykle życiowe, zaburzenia emocjonalne, styl życia.

Każdy z nas jest narażony na jakieś wpływy zewnętrze, niekiedy ekstremalne np. bardzo niska temperatura na dworze, może być przyczyną odmrożenia, zbyt długa kąpiel słoneczna może doprowadzić do poparzenia skóry, długotrwały stres w pracy może być przyczyną syndromu wypalenia zawodowego, dieta bogata w tłuszcze może doprowadzić do chorób serca, palenie papierosów może być przyczyną raka.

Jeśli wpływy zewnętrzne nie są ekstremalne nie będą wywoływać choroby pod warunkiem, że organizm jest ZDROWY, silny, odporny czyli potrafi się zaadaptować do zachodzących zmian. Jeżeli stan zdrowia ulega pogorszeniu najmniejsze zmiany czynników zewnętrznych mogą wywoływać efekt chorobowy np. w czasie wietrznej pogody nasilają się bóle reumatyczne, w czasie upałów mogą pojawić się palpitacje serca, jak zjemy lody to może wystąpić biegunka, po kłótni może pojawić się migrena, jak jest wilgotno i chłodno na dworze, chociaż mieszkamy w ogrzewanych mieszkaniach powracają infekcje zatok, po kąpieli w Bałtyku dochodzi często do zapalenia pęcherza moczowego. Nie jest to jednak wina Bałtyku ani innych wymienionych czynników atmosferycznych tylko organizm traci zdolność do adaptacji do zmiennych warunków zewnętrznych, czyli nie jest zdrowy. 

Na szczęście na nasz stan emocji i dietę mamy wpływ, a te czynniki są decydujące w budowaniu odporności i zdolności adaptacyjnych organizmu.

Stan zdrowia absolutnego nie istnieje, ale starajmy się dążyć do uzyskania w dynamicznej równowagi organizmu.

Pin It on Pinterest

Share This