Sezon Da Shu Większe Gorąco jest to najgorętszy sezon wśród wszystkich 24 sezonów słonecznych. Rozpoczyna się 23 lub 24 lipca każdego roku. W tym czasie osiągają swoje maksimum natężenia temperatura, nasłonecznienie i deszcze. Jak sugeruje nazwa sezonu temperatury w tym okresie mogą być trudne do zniesienia.

Sezon ten składa się z 3 części: w pierwszej młode świetliki wykluwają się z jajek, które były złożone pod rozkładającą się trawą; w drugiej części pogoda staje się parna, a ziemia często jest z tego powodu mokra; z trzecią częścią nadchodzi czas burz i sztormów. Powodują one odświeżanie powietrza. Jest to najlepszy czas do rozwoju ciepłolubnych plonów. Niestety jest to też okres naturalnych katastrof jak susze, powodzie i tajfuny.

Zwyczaje

Ludzi z miasta Taizhou z prowincji Zhejiang wodują w tym czasie swoje łodzie. Wiąże się to z historią z okresu Tongzhi (1862-1874) w czasach dynastii Qing kiedy to w sezonie Da Shu wybuchła epidemia pewnej choroby. W tym czasie wielu ludzi nie znających medycyny chińskiej wierzyło, że choroby są sprawką złych duchów więc zbudowano ołtarz dla 5 bogów i zwodowano łódź Większego Gorąca (dla jasności ołtarz 5 bogów znajdował się na tej łodzi) mając nadzieję raz na dobre połowy, ale też na to, że uwolni to ich od tej epidemii. Na ołtarzu ofiarowano kadzidła i inne ofiary, wykonano ceremonię zapraszania 5 bogów, modlono się a następnie wypuszczono łódź na morze i spalono ją tam.

Z kolei w tym samym okresie mieszkańcy południowej prowincji Shandong spożywają zupę z baraniny. To wiąże się z tym, że w tym czasie kończyli tam żniwa i będąc zmęczonymi spożywali tą zupę, aby dobrze odżywić swoje ciała. Inne tłumaczenia mówią, że spożywano tę zupę, bo po niej pocono się bardziej, a przez to ich ciała łatwiej pozbywały się toksyn i gorąca.

W prowincji Fujian stosowano dietę złożoną głównie z owoców liczi, baraniny i sfermentowanego ryżu. Świeże owoce liczi są bardzo odżywcze zawierają wiele witamin i glukozy, baranina wzmacnia ciało i zapobiega wniknięciu Zimnego Wiatru, kaszlowi i zapaleniu oskrzeli. Sfermentowany ryż ugotowany z alkoholem pomaga w regulacji układu krążenia. Niektórzy gotują sfermentowany ryż z brązowym cukrem i kurą dla lepszego odżywienia ciała.

Profilaktyka zdrowia

Jak wspominałem w opisie poprzedniego sezonu Chińczycy wyróżniają 3 Fu jako najgorętszy okres. Da Shu należy do drugiego Fu. W medycynie chińskiej, a szczególnie w Yang Sheng czyli szeroko rozumianej profilaktyce zdrowia uważa się, że jest to najlepszy czas na leczenie chorób zwykle występujących w zimie. Szczególnie myśli się tu o chorobach przewlekłych jak rozedma płuc, astma i reumatyzm. W sezonie Da Shu gorąco spowodowane wysokimi temperaturami szybko zużywa nasze zasoby energii i powoduje osłabienie układu odpornościowego. Stąd ważne jest utrzymywanie równowagi pomiędzy pracą i życiem poza nią, jak i regularny czas spoczynku. Powinniśmy unikać długiej pracy na słońcu lub w pomieszczeniach ze zbyt mocną klimatyzacją.

Ważne jest teraz picie częste wody, która powinna być przegotowana a nie zimna. Polecana jest też lekko solona woda. Jeśli chodzi o dietę to powinna być lekka i aromatyczna co będzie sprawiało, że lepiej będziemy trawić i mieć apetyt, który w tym czasie zwykle jest osłabiony. Trzeba zwrócić uwagę szczególnie na regularność posiłków. Wśród produktów warto wymienić różnego rodzaju fasole, warzywa i owoce. Te ostatnie powinniśmy jeść teraz dużo, a warzywa w postaci m.in. surówek. Możemy w tym czasie wypijać więcej soków owocowych. Ta dieta z punktu widzenia dietetyki chińskiej medycyny ochłodzi organizm i będzie zapobiegać udarowi słonecznemu. Ważne w profilaktyce udarów jest unikanie nadmiaru słońca w środku dnia.

Da Shu jest ostatnim sezonem letnim i szczególnie jest związany ze Śledzioną w chińskiej medycynie. Warto ją w tym okresie szczególnie wzmacniać, co także zaowocuje poprawą zdrowia u osób z dolegliwościami wynikającymi z osłabienia Śledziony jak nadwaga, anoreksja, zapalenie zatok itd.

Pamiętajmy, aby zmieniać ubranie po spoceniu się, aby uniknąć przeziębienia. Na ćwiczenia najlepiej wybierać poranki i wieczory gdy temperatura nie jest zbyt wysoka.

Pin It on Pinterest

Share This