Czy istnieją naturalne sposoby łagodzenia bólów zębów? Akupunktura, nawet na Zachodzie, jest uznaną metodą, która w skuteczny sposób radzi sobie z różnego rodzaju bólem. Nie inaczej jest z bólem zębów.

Oczywiście nie wszyscy są akupunkturzystami, ale i tak każdy może skorzystać z jej dobroczynnych właściwości uciskając punkty akupunkturowe, czyli wykonując akupresurę. Być może nie będzie ona miała tak spektakularnych efektów, ale na pewno w dużym stopniu ulży Ci w cierpieniu.

Akupresura to naturalna metoda sprawdzająca się przy bólu zębów

W medycynie chińskiej są 3 główne powody pojawiania się bólów zębów i choć to trudne do zrozumienia, to nie jest to próchnica. Próchnica jest efektem, który pojawia się pod wpływem istniejących głębszych patologii. Ta starożytna wiedza idzie o krok dalej, rozumiejąc, że dwie osoby, które odżywiają się tak samo i o tym samym poziomie higieny ustnej, nie rozwijają próchnicy w taki sam sposób, a tym samym, rzadziej cierpią na bóle zębów. Z czego to wynika?

Przyczyny bólów zębów w medycynie chińskiej

W rozumieniu Medycyny Chińskiej istnieją (upraszczając temat) 3 główne przyczyny powstawania bólów zębów:

  • Ogień Żołądka i Yang Ming – do którego mogą doprowadzić błędy dietetyczne (jedzenie na ostro, zbyt słono, zbyt tłusto, zbyt często). Patologia ta często pojawia się u dzieci, które nie mają przerw w jedzeniu tylko cały czas coś konsumują, a Żołądek będący narządem pustym, nigdy taki nie jest. Często pojawiają się krwawiące dziąsła, nieprzyjemny zapach z ust, awersja do ciepłych płynów. Często dzieci, mimo naszych usilnych starań, nie chcą pić ciepłych płynów. Stan pogarsza się po zjedzeniu pikantnych potraw, pojawiają się czerwone wargi, język jest czerwony, suchy, może być żółty, gruby nalot.

Meridian Żołądka wchodzi do górnych dziąseł i oddziałuje na górne zęby.

Żołądek wraz z Jelitem Grubym należą do warstwy Yang Ming, która jest najbardziej zasobna w Yang, Qi i krew, dlatego może, w niesprzyjających warunkach opisanych wyżej, generować Ogień, zapalenia dziąseł, ich krwawienia, próchnicę. W przypadku patologii Jelita Grubego (Gorącej Wilgoci, Gorąca), które mogą objawiać się cuchnącymi stolcami, zaparciami oraz próchnicą, bolą nas zęby dolnej szczęki.

  • Gorący Wiatr – zęby mogą boleć w przypadku wniknięcia patogenu, który to syndrom, w tym przypadku nazywany jest w Medycynie Chińskiej Gorącym Wiatrem. Zdarza się to rzadziej niż ból zębów w przypadku Gorąca (Gorąca i Wilgoci) w warstwie Yang Ming.
  • Trzeci przypadek bólów zębów jest to tak zwany syndrom niedoborowy – niedobór Yin Nerek. W praktyce klinicznej często, w przypadku osób starszych gorąco w Yang Ming ma przyczynę właśnie w Niedoborze Yin Nerek. Bólowi zębów towarzyszy ich rozluźnienie, paradontoza, krwawienie dziąseł.

 

Akupresura na ból zębów

Oczywiście prawidłowo rozróżnić te syndromy nie są w stanie osoby, które nie znają Medycyny Chińskiej, lecz nawet jej sympatycy mogą sobie pomóc uciskając punkty akupunkturowe, czyli wykonując akupresurę.

Redukcja energii na meridianach polega na uciskaniu ich z intencją redukcji lub wykonując delikatne ruchy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Chcąc je wzmocnić działamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 Żołądek 5 – znajduje się na dolnej szczęce. Kiedy będziesz podążać palcem od kąta żuchwy ku podbródkowi, za mięśniem natrafisz na dołek. To właśnie jest punkt Ż5 – masuj go techniką redukującą

 Żołądek 6 – około 1 cun (czyli odcinek równy szerokości kciuka – są różne sposoby określania cunów, ale musimy sobie jakoś poradzić w najprostszy sposób) w kierunku brody i ok. 1 cun w kierunku do góry. Uciskamy redukująco. Punkt jest często reaktywny.

Żołądek 44 – znajduje się na grzbiecie stopy, pomiędzy 2 i 3 palcem, 0,5 cuna od granicy fałdu skórnego w kierunku do góry. Stosujemy metodę redukcji.

Jelito Grube 4 – lokalizujemy na wysokości połowy długości środkowej kości śródręcza. Najprościej – znajdź najbardziej reaktywny punkt w tej okolicy. Stosuj technikę redukującą.

 Du 23 – znajduje się na głowie. Jego lokalizacja może być nieco trudniejsza. Najpierw musimy zlokalizować Du 20. Jedna z metod to zlokalizowanie wgłębienia na przecięciu linii wyznaczonej przez wierzchołki małżowin usznych z linią środkową głowy. Du 23 można odmierzyć kładąc dłoń na głowie. Odległość między Du 20 a Du 23 to mniej więcej szerokość Twoich 4 palców. Szukaj dołeczka. Uciskaj techniką redukującą.

Akupresura może być bardzo pomocna. Powodzenia:)

Pin It on Pinterest

Share This