Chun Fei Wiosenne Zrównianie rozpoczyna się co roku około 21 marca. Fen oznacza jednakowo podzielony. Ma on 2 znaczenia: dzień i noc trwają tyle samo czyli 12 godzin, ale także sezon ten dzieli okres wiosenny na 2 równe części (po 1,5 miesiąca czyli wiosna dzieli się na 3 sezony razy 2=6 sezonów czyli 3 miesiące). Starożytni Chińczycy zwracali uwagę na początki pór roku jak Początek Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy (z dużej litery, bo są to przy okazji nazwy sezonów) oraz na Zrównania Wiosenne, Letnie, Jesienne i Zimowe, które dzieliły daną porę roku na pół. Zarówno w trakcie Zrównania Wiosennego jak i Jesiennego dzień i noc mają po 12 godzin i w obu tych okresach słońce świeci pionowo na równik.

Wiosenne Zrównanie składa się z 3 części: w pierwszej jaskółki migrują z południa na północ Chin, w drugiej burze, sztormy huczą a pioruny grzmią, w trzeciej rozbłyskują błyskawice i grzmią pierwszy raz w roku. Po Wiosennym Przesileniu dni stają się stopniowo coraz dłuższe, a noce krótsze. Pojawia się teraz stopniowo typowo wiosenna sceneria w postaci kwitnienia kwiatów, latają wilgi i zaczyna ponownie rosnąć trawa. Ozime zboża zaczynają rosnąć, a sadzonki ryżu w Chinach zaczynają się dobrze rozwijać. Ludzie obserwując te zmiany w przyrodzie zajmowali się przygotowaniami gleby na polach np. nawożąc je, remontowali kanały wodne i dokonywali dezynsekcji. Jak mówi stare chińskie rolnicze powiedzenie „kiedy widzisz kiełkowanie pszenicy liczysz każdą minutę” oznacza ono, że teraz rozpoczyna się czas intensywnych prac na roli.

Zwyczaje

W dawnych czasach w Chinach w okresie Wiosennego Zrównania cesarze składali ofiary w ramach wieloetapowych ceremonii składających się między innymi z ofiarowania jadeitu, rytualnej muzyki i dziewięciu ukłonów. Wieśniacy w tym czasie w ramach ofiar składali mięso świeżo ubitych świń i owiec. Były one składane w świątyniach poświęconych przodkom a wieśniacy przy tym śpiewali  i radośnie tańczyli. Ten czas 4000 lat temu świętowano jajami, które ustawiano w pozycji stojącej. Innym zwyczajem było także przekazywanie sobie kartek z obrazkiem bydła prowadzonego przez rolnika z życzeniem, aby dana osoba miała odpowiednie dobre opady sprzyjające obfitym plonom.

Profilaktyka zdrowia

Aspekt równowagi ciała

Okres Wiosennego Zrównania jest także podzielony na okresy występowania zimna i ciepła w pogodzie. Nie powinniśmy zbyt szybko rezygnować z odzieży zimowej. Jest to relatywnie łagodny okres w przyrodzie, z obfitymi opadami i dość dużą ilością słońca, co sprzyja rozwojowi traw.

W tym sezonie także ludzie zaczynają czuć coraz więcej wigoru ciesząc się poprawą krążenia krwi i aktywizacją hormonalną.

Jeśli chodzi o ludzkie ciało należy w tym okresie zachować szczególną równowagę pomiędzy Wątrobą a Płucami (wynikiem nierównowagi w tym okresie są m.in. alergie wziewne) oraz pomiędzy Sercem a Nerkami (efektem nierównowagi w tym zakresie może być nasilenie nadciśnienia i chorób ginekologicznych i hemoroidów). Tak jak rośliny są w tym czasie w czasie kiełkowania, w ludzkim organizmie hormony są w stanie aktywnego wydzielania odpowiadającego naturalnym zmianom. Niestety może to powodować nasilenie objawów u nadciśnieniowców, chorób ginekologicznych i alergicznych.

Zmiany pogody mogą doprowadzić także do nasilenia występowania biegunek i grypy. Stąd ludzie powinni dbać w tym czasie szczególnie o równowagę yin i yang w organizmie. Co powinno z kolei przełożyć się na odpowiednią aktywność fizyczną, regularny sen i co bardzo ważne unikać nadmiernego przemęczenia.

 

Aspekt równowagi umysłu

Pod względem umysłu powinniśmy dbać  o utrzymywanie spokojnego i optymistycznego stanu psychicznego.

 

Dieta

W diecie także powinniśmy unikać nadmiarowych stanów czyli dań, które będą miały zbyt gorącą lub zbyt zimną naturę termiczną oraz tłustych dań. Dieta jak zwykle powinna być dostosowana do indywidualnego stanu danej osoby, jednakże u każdego dieta powinna być dobrze zbalansowana i obejmować między innymi sezonowe owoce i warzywa jak pędy bambusa (w Chinach właśnie w tym czasie pojawiają się i są łatwo dostępne), sałaty, kiełki fasoli, chiński szczypiorek, morwę i czereśnie (w Chinach obecnie jest już wiosna i kwitną wiśnie i czereśnie).

Warto dbać o dodanie do zimniejszych termicznie pokarmów takich produktów jak cebula, imbir, wino i ocet, które wesprą w trawieniu Żołądek i Śledzionę. Korzystnie teraz jeść częściej jajka i dodawać je do różnych dań. Nie zaleca się spożywania zbyt tłustych zup, które były korzystne w okresie zimowym. Teraz jednak mogłyby się przyczynić do powstawania śluzu.

Pin It on Pinterest

Share This