Zaczyna się 22 listopada każdego roku. Nazwa okresu sugeruje, że w tym czasie nie powinien padać zbyt intensywnie śnieg. Stare źródła opisują także, że mimo, iż jest już zimno to w tym czasie padający śnieg szybko topnieje, ponieważ powierzchnia gruntu jest jeszcze ciepła.

Okres Mały Śnieg ma 3 fazy:

  • W pierwszej części nie zobaczymy już tęcz, ponieważ w tym czasie niebo często jest zachmurzone. W północnych prowincjach Chin, gdzie klimat jest zbliżony do naszego możliwe są opady śniegu a w południowych opady deszczu.
  • W drugiej części tego sezonu jak podają chińskie źródła: „Qi nieba podnosi się a Qi ziemi obniża”. Skutkuje to obniżeniem temperatur, ponieważ energia Yang nieba podnosi się a energia Yin ziemi obniża. W tym czasie te dwa rodzaje energii są rozłączone, a przez to nie zużywają siebie nawzajem.
  • W trzeciej fazie nadchodzi zima w pełni. Chińskie źródła stwierdzają, że jeśli w tym sezonie pada śnieg może to oznaczać, że następny rok będzie dobry dla plonów, bo opady będą idealne. Ponadto śnieg pokrywając pola zabija szkodniki.  Jednak zazwyczaj w tym czasie pojawia się marznący deszcz lub niezbyt obfity śnieg, który często przy gruncie szybko topnieje.

Na południu Chin w czasie tego sezonu robi się ciasteczka z kleistego ryżu, który przed gotowaniem jest moczony.  Ugotowany ryż rozciera się drewnianym tłuczkiem w kamiennej misce. Taka masa ryżowa jest pieczona sama lub z dodatkiem farszu. W północnych częściach Chin częściej w tym czasie robi się zupę z wieprzowiny z dodatkiem warzyw, którą spożywa się z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami.

Profilaktyka zdrowia:

Styl życia

w związku ze stopniowym nasilaniem się zimna lepiej jest spędzać coraz więcej czasu w domu. Jeśli wychodzimy na dwór to powinniśmy się ciepło ubrać. W zimie generalnie zalecane jest odżywcze jedzenie. Chińscy specjaliści zalecają jednak uważność w tym względzie, aby nie doprowadzić do powstania nadmiarowego gorąca. Aby temu zapobiec należy odpowiednio zarządzać energią Yang i wzmacniać energię Yin tak, aby w organizmie panowała równowaga w tym sezonie. W związku z tym zaleca się regularnie odpoczywać, praktykować odpowiednie ćwiczenia. Miłe nawyki oraz pozytywne nastawienie pomagają w utrzymywaniu odpowiedniej równowagi energii Yin i Yang.

Dieta

Generalnie w zimie najlepszym pokarmem jest ten, który odżywia Nerki. Zaleca się spożywanie większych ilości ciepłych potraw wzmacniających Nerki jak jagnięcina, wołowina, kurczak, orzechy nerkowca. Dobrze jest jeść więcej gulaszów i potraw z czarnych produktów jak np. czarna fasola. Z ziół warto stosować korzeń dzwonkowca wschodniego (Dang Shen – po chińsku), korzeń traganka błoniastego (Huang Qi), sproszkowany róg jelenia (Lu Rong), owoc daktyla longan (Long Yan Rou), orzechy nerkowca, nasiona Euryales ferox (Qian Shi) i korzeń pochrzynu chińskiego (Shan Yao).

W zimie ludzkie ciało jest powolniejsze z reakcjami, co jest jedną z przyczyn nasilenia się dolegliwości z układu krążenia i udarów w tym okresie. Aby zapobiec tym problemom zdrowotnym i obniżyć nadmiar cholesterolu warto stosować w tym czasie głóg, szałwię, czarne grzyby jak podgrzybki, borowiki, shitake, mun, oprócz tego przepękle ogórkowatą, kukurydzę, kaszę gryczaną i seler, które są bogate w witaminy i błonnik.

Z uwagi na dużą różnicę w temperaturze pomiędzy wnętrzem mieszkań i tym co zastajemy na dworze lub co zastają Krakowiacy na polu trzeba dostosowywać odpowiednio ubrania do tych warunków. Zaleca się także stosować nawilżacze powietrza w pomieszczeniach ze względu na działanie kaloryferów, które mogą powietrze zbyt wysuszyć co nie jest korzystne dla płuc i śluzówki układu oddechowego.

Aspekt umysłu

W tym czasie i w następnych sezonach robi się coraz bardziej ciemno, zimno i ponuro. Mniejsza ilość światła może spowodować lub zaostrzyć dyskomfort psychiczny. Należy zwrócić uwagę na zrównoważenie emocji. Dodanie do diety produktów pełnoziarnistych, zbóż, drożdży, wątróbek zwierzęcych, owoców i innych pokarmów bogatych w witaminy z grupy B jest również korzystne w poprawie złego nastroju i depresji.

Pin It on Pinterest

Share This