Li Dong Początek Zimy to pierwszy z sezonów zimowych. Zaczyna się 7 lub 8 listopada każdego roku. Podzielony jest na 3 części: w pierwszej woda zaczyna zamarzać, w drugiej także ziemia zamarza a w trzeciej „bażanty zamieniają się w małże” 🙂 {Dawno temu Chińczycy zauważyli, że w tym czasie znikały im z oczu bażanty, ale nad brzegiem morza znajdywali małże o podobnym kolorze. Wierzyli wtedy, że bażanty zamieniają się w tym okresie w owe małże.}

Jeden ze starożytnych tekstów mówi: zima jest okresem kiedy wszystkie rzeczy odchodzą w stan spoczynku.

Wszystkie rośliny zamierają pod wpływem zimna. Wszystkie zebrane plony są przechowywane w stodołach w suchych miejscach. Zwierzęta schowały się w ciepłych miejscach, aby odbyć w nich długi zimowy sen. W Chinach ten okres nadchodzi w różnym czasie. O tej porze w północnych Chinach góry i pola są już pokryte śniegiem. W środkowym biegu rzekii Jangcy jest późne lato i temperatury dopiero się obniżają. Na południu Chin jest najlepsza pogoda, skończyła się pora deszczowa i świeci słońce. Tak więc rolnicy na północy odpoczywają, a ci z pozostałych w/w regionów wciąż ciężko pracują.

Zwyczaje

W tym sezonie cesarze od czasów dynastii Zhou (1046-256 r p.n.e) składali dary Czarnemu Cesarzowi na północy Chin jako, że w chińskiej kulturze zima jest kojarzona z północą i kolorem czarnym.

Zwyczajowo w tym czasie ludzie przygotowują się do zimy przyjmując odżywcze jedzenie, które jest nazywane „zimowymi suplementami”. W zależności od regionu różny jest skład tych pokarmów. Na północy ludzie jedzą przeważnie dyniowe pierogi. Wierzy się, że dynia reprezentuje siłę, a jedząc dyniowe pierogi wzmacniamy nasze zdrowie. Na południu ludzie częściej spożywają dania mięsna takie, jak kaczka duszona w winie i imbirze lub duszona baranina.

Profilaktyka zdrowia:

Na początku zimy energia yang natury i ludzkiego ciała przechodzą w stan uśpienia. Z zewnątrz wygląda to jakby zamarły, ale w środku jest wciąż nieskończona witalność, To jest to o czym Chińczycy mówią, że w yin jest yang i ruch w bezruchu.

W medycynie chińskiej zima jest powiązana z Nerkami. Zgodnie z teorią 5 Przemian ważna jest relacja elementu Ognia, który jest związany z Sercem do elementu Wody, który jest powiązany z Nerkami. Poprzez działania wpływające na wewnętrzną alchemię powinniśmy sprawić, że Ogień Serca w zimie będzie ogrzewał Wodę w Nerkach, aby nie zamarzła.

Aby w zimie zachować zdrowie należy odpowiednio dużo odpoczywać. Wzmacnianie swoich sił i przechowywanie energii uzyskujemy poprzez regularny odpoczynek i odpowiednią ilość snu. Istotne w ubiorze zimowym utrzymywanie pleców i stawów w cieple. Medycyna chińska podkreśla ważność zimowej diety, która powinna wspierać nasz metabolizm, wzmacniać nasz układ odpornościowy i koić uczucie zimna. Pożywienie powinno być ciepłe, rozgrzewające, bogate w kalorie i odżywcze jak baranina, wołowina i kurczak. Takie jedzenie pomaga przetrwać zimną pogodę w zimie. Ponadto dobrym wyborem dietetycznym będą także świeże owoce i warzywa bogate w witaminy i błonnik.

Mój mistrz Zhang Ming Liang, który jest obecnym 14 dzierżawcą tradycji Emei w opisie tego okresu zaleca, aby jeść mniej zimnych i wychładzających (a więc o zimnej termice) pokarmów. Za to zaleca spożywanie więcej pokarmów odżywiających Yin i Yang, wysokokalorycznych. Z uwagi na to, że w czasie zimy nasza energia bardziej gromadzi się w środku naszego ciała starajmy się to wykorzystać i jeść pokarmy, które będą dobrze odżywiały nasze 5 głównych (z punktu widzenia medycyny chińskiej) organów: Śledzionę, Wątrobę, Płuca, Nerki i Serce. Dieta w tym czasie powinna wzmacniać ciało i witalność oraz energię Yang Qi. Latem nie trzeba zwykle wzmacniać energii Yang Qi, bo jest ona z natury wystarczająco silna. W zimie jednak ta energia słabnie na korzyść energii Yin Qi. To powoduje, że organizm łatwo w zimowym okresie się regeneruje (aspekt materialny), ale spada jego aspekt witalności i aktywności. Stąd łatwiej w tym czasie m.in. o infekcje z zewnątrz. Jeśli to możliwe powinniśmy w tym czasie wstawać późno (zgodnie ze wschodem słońca, które jednak będzie coraz później wschodziło) a kłaść się wcześnie spać. Zapewnienie odpowiedniej ilości snu we wskazanym powyżej przedziale czasu sprawia, że nasza energia Yin i Yang dobrze regeneruje się. Skutkuje to tym, że jesteśmy zregenerowani pod kątem ciała i witalności.

Pin It on Pinterest

Share This